Divizna velkokvětá

Název: Divizna velkokvětá

Latinský název: Verbascum densiflorum Berthol.

Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Synonyma: divizna sápovitá (Verbascum thapsiforme Schrad.)

Česká jména: Královská svíce, Devizna, Kruželice, Louč, Oranka, Petrova hůl

Zahraniční názvy: Mullein (angličtina), Königskerze (němčina), Divozeľ veľkokvetý (slovenština), Bouillon blanc (francouzština)

Droga: květ (Flos verbasci), vyjímečně se sbírá list (Folium verbasci).

Semena divizny jsou jedovatá!

Květ se při použití musí dobře přefiltrovat, protože obsahuje jemné chloupky, které mohou dráždit sliznice dýchacích cest. Filtrujeme přes jemné plátno, či papírový filtr.

Sběr probíhá za suchého počasí od května do září dle rozkvětu, Sbíráme velmi opatrně, divizna má jedny z nejkřehčích květů naší flóry. Květy sušíme rychle, ideálně na slunci či uměle do 50°C. Pokud droga nebude dobře usušena velmi rychle hnědne. Musíme skladovat v dobře uzavíratelných obalech, ideálně ve skle se zábrusem, nebo igelitovém sáčku.

Původ: Divizna byla využívaná již ve starověku k léčbě bronchitid a nachlazení dýchacích cest. Ve starověkém Říme se listy používaly k potírání tváří, kde tvořily ruměnec. Květy se používaly jako barvivo k zesvětlení vlasů a barvily se jimi i látky. První zmínky o divizně pocházejí z oblasti dnešního Íránu a Turecka. Dnes je hojně rozšířená a můžeme se s ní setkat v Evropě, Asii, severní Africe.

Botanika: dvouletá, statná bylina dorůstající výšky až 2 metrů. První rok vytváří divizna přízemní růžici měkkých plstnatých listů, na podzim tyto listy odumírají. Přímá lodyha vyrůstá v druhém roce. Lodyha má střídavé listy drobně vroubkované, po obou stranách žlutavě plstnaté sbíhavé. Květ je žlutý a vytváří bohatý hrozen. Květ má pětidílný kalich jemně plstnatý. Ve svrchním semeníku dozrává dvoupouzdrá vícesemenná tobolka. Po vysemenění rostlina ještě v témže roce hyne.

Pěstování: roste při okrajích cest, rumištích, zahradách, u lesních okrajů a na mýtinách. Má ráda kypré, mělké a lehce kamenité půdy bohaté na dusík.

Obsahové látky: saponiny, slizy, třísloviny, mastné substance, pentasacharid verbascóza. Kyselina thapsiová, kumarín, rotenon, éterické oleje.

Použití: Divizna podporuje vykašlávání a má tlumivé účinky na křeče průdušek, proto je velmi ceněná při bronchiálním astmatu. Hojí sliznice, zmírňuje chrapot, Mírní dráždění dýchacích cest při kašli. Obsažené slizy vytvářejí na sliznicích ochranou vrstvu a zabraňují jejímu přesušení a podráždění. Má močopudné působení. Ovlivňuje činnost sleziny i brzlíku. Divizna má protizánětlivé působení a je vhodná k výplachům dutiny ústní a hrtanu. Divizna je velmi vhodná do čajových směsí na průdušky.

Zevně: Naklepané listy se používají jako obklad při bércových vředech, kožních vředech a hnisavých projevech. Nálev z květů se použije jako sedací koupel při hemoroidálním onemocnění. Lze v poměru 2:1 list a květ použít při zácpě, formou klysmatu.

Kontraindikace: nejsou známy, přesto by se neměla užívat dlouhodobě a ve vysokých dávkách. Pozor na jedovatá semena!