Fenykl obecný

Název: Fenykl obecný

Latinský název: Foeniculum vulgare Mill.

Čeleď: Miříkovité (Apiaceae)

Synonyma: Foeniculum capillaceum, Anethum foeniculum, Meum foeniculum

Česká jména: útrop, římský kopr, sladký kopr,  vlašský kopr

Zahraniční názvy: Fennel (angličtina), Der Fenchel (němčina), Fenykel obyčajný (slovenština), Fenouil officinal (francoužština)

Droga: plod (Fructus foeniculi)

Doba sběru: plod se sbírá v srpnu druhého roku. Ideálně ráno za rosy. Plod se sbírá seřezáváním zralých nahnědlých okolíků, které se nechají dojít. Poté se vymlatí, vyčistí a vytřídí.

Původ: První zmínky o fenyklu se objevily již ve Starověku. Rozšířen byl od Egypta přes Středomoří až na Arabský poloostrov. používali ho Egypťané, Řekové, Římané. Římští bojovníci věřili, že jim fenykl dodá sílu v boji. V Evropě jej pěstovali mniši v klášterních zahradách. Fenykl je součástí alkoholického nápoje zvaný Absinth.

Výskyt: Vyskytuje se hlavně v oblasti Středomoří, ale komerčně se pěstuje po celém světě. Má rád slunná stanoviště a půdu bohatou na živiny. Často volně vzplaňuje  místech kde je dlouhé teplé a slunné léto (Austrálie, Jižní Evropa).

Botanika: Dvouletá bylina, která dorůstá výšky až 2 metry. Kořen je dužnatý. Lodyha je jemně rýhovaná, oblá větvěná, jemně sivozelená. Listy jsou střídavé, pochvaté, řapík je oblý dlouhý do 10cm čepel je v obrysu trojúhelníková 3-4 krát peřenosečná, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité až niťovité. Květenství je složený okolík, který je složený s 15-20 okolíčků. Květ je žlutý. Plod je šedožlutavá dvounažka s pěti žebírky.

Obsahové látky: Plod obsahuje hlavně silici 4-6% s terpeny anetholem a fenchonem, feniculinem, metylchavikolem, karvolem a mnoha dalšími. Sacharidy, bílkoviny, pektin, škrob, estragol, mastný olej.

Účinky a použití: používá se jako karminativum a spasmolytikum, tlumí křeče a nadýmání v oblasti trávicího traktu. Silice Fenchon povzbuzuje střevní peristaltiku. Vhodné je použití fenyklu jako galaktogogum. Zvyšuje uvolňování hlenů. Má mírné močopudné působení. Používá se jako tonikum sleziny a ledvin při urogenitálním onemocnění. Lze fenykl použít jako doplňkovou léčbu při ulcerózní kolitidě. Fenykl je znamenité chuťové korigens.

Zevní použití: Fenykl se vstřebává do pokožky, kde působí dezinfekčně. Odvar z fenyklu se používá při očních katarech formou obkladu či výplachu.

Kontraindikace: v nízkých dávkách je neškodný. Při vyšších dávkách opatrně u těhotných žen a silici nepodávat malým dětem z důvodu alergické reakce. Také obsah Estragolu, který byl testován na myších ukázal ve vyšších denním dávkách karcinogenní působení. Estragol se více uvolňuje z nadrceného semena, než ze semen celých. Proto podávání malým dětem jen po lžičkách v malém množství.