Jinan dvoulaločnatý

Farmakoterapeutické zařazení: ...

Latinský název: Ginkgo biloba

Čeleď: Jinanovité (Ginkgoaceae)

Sbíraná část: list

Droga: Ginkgo folium

Původ a rozšíření: Pochází z východní Asie (zejm. Číny), u nás se pěstuje především jako okrasný strom v parcích. Pro farmaceutické účely je pěstován v Asii, Evropě i Americe. Vyhovují mu zejména teplejší stanoviště a propustné půdy bohaté na živiny. Jako okrasná dřevina je oblíben zejména pro neobvyklý tvar listů.

Botanická charakteristika: Dvoudomý nahosemenný strom se silným kmenem a kuželovitou až rozložitou korunou. Běžně dorůstá do výšky 30-40 m. Listy jsou svěže zelené, stopkaté, s široce klínovitou dvoulaločnatou čepelí a vějířovitou žilnatinou. Vyrůstají na silně zkrácených větvičkách ve svazečcích. Jako nahosemenná rostlina nemá květy ani plody, semena jsou velikosti třešně s dužnatým osemením. K opylení dochází v květnu až červnu, semeno dozrává v říjnu až listopadu a mění barvu ze zelené na žlutou.      

Obsahové látky: Droga je bohatá na flavonoidní glykosidy kempferol, rutosid, jejich dimery, katechiny, procyanidiny, karboxylové kyseliny a ginkgolidy. Ginkgolidy řadíme strukturně mezi diterpeny se šesti cykly, z nichž tři jsou laktonové a představují nejvýznamnější skupiny obsahových látek Ginkgo folium.   

Použití a účinky: Nejčastější využití nachází suchý extrakt, který se využívá zejména při poruchách prokrvení (mozku i periferie) arteriosklerotického původu provázeného edémem, který výrazně snižuje. Běžně se používá při poruchách prokrvení dolních končetin a křečových žilách, ke zlepšení průtoku krve cévami postiženými cukrovkou, při poruchách krevního oběhu mozku ve starším věku, při vitiligu, tinitu, bolestech hlavy či migrénách, Raynaudově syndromu aj. V praxi se setkáváme nejčastěji s použitím ve formě tablet a kapslí se standardizovaným obsahem extraktu.  

Nežádoucí účinky: Současné použití extraktu Ginkgo biloba a warfarinu je kontraindikováno. Nedoporučuje se současně podávat ani s kyselinou acetylsalicylovou a jinými nesteroidními antiflogistiky.