Kontryhel žlutozelený
Latinský název: Alchemilla xanthochlora Rothm.
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Synonyma: Kontrhal, Nebeská rosa, Lví noha, Perlová bylina, Pláštíček Panny Marie, Husí drápky, Arcisléz
Zahraniční názvy: Lady's Mantle (angličtina), Gemeiner Frauenmantel (němčina), Alchemilka žltozelená (slovenština), Alchemille commune (francoužština)
Sbíraná část: kvetoucí nať (Herba alchemillae). Sbíráme od května do září.
Ideální doba sběru je kolem deváté hodiny ranní.
Původ: Kontryhel je znám pro své léčivé účinky již od středověku, kde se používal při kýle a epilepsii. Při rozmanitých ženských potížích. Hojně se využíval jeho adstringentní účinek při průjmu a střevních katarech. Byl často přidáván do elixíru mládí. Alchymisté sbírali kapky rosy, které ulpěly na listech a využívali ji k výrobě kamene mudrců.
Výskyt: Kontryhel je běžně rostoucí bylina, setkat se s ní můžeme v horských i podhorských oblastech. V zahradách, loukách, ve vlhčích lesích, pastvinách. Má rád slunná stanoviště.
Kontryhel roste prakticky na všech kontinentech mimo Austrálii a Antarktidu. V České republice se vyskytuje 27 druhů kontryhelu.
Botanika: Kontryhel je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 30cm. Oddenek dlouhý dřevnatý. Listy přízemní dlouze řapíkaté, čepel je kulatá. List je do jedné třetiny rozeklaný v 7-9 pilovitých laloků. Listy lodyžní jsou krátce řapíkaté, přisedlé a mají kulaté, hluboce pilovité palisty, které tvoří pohár kolem lodyhy. Květy jsou dvoudomé a velmi drobné, uspořádány do hustých chocholíků žlutozelené barvy. Rostlina je mírně ochlupená. Plod je nažka.
Obsahové látky: třísloviny, organické kyseliny, kyselina salicylová, hořčiny, minerální látky, fytosteroly, flavonoidy, silice
Účinky: velký význam má na zdraví ženy, zmírňuje menstruační krvácení, tlumí menstruační bolesti. Pomáhá při bělotoku. Zmírňuje klimakterické potíže. Je vhodný užívat v těhotenství a v šestinedělí, posiluje dělohu, pomáhá po těžkých porodech, při poškození či vyhřeznutí dělohy. Při delším užívání zpevňuje podbřišek. U mladých dívek se doporučuje při nepravidelné menstruaci. Zmenšuje děložní myomy.
Díky svému adstringentnímu účinku se využívá po extrakci zubů. Pomáhá při svalové únavě a při chudokrevnosti. Staví průjem a zmírňuje křeče v oblasti střev. Působí močopudně. Má hemostatické působení.
Zevně: se využívá formou sedacích koupelích na bělotok, při vaginálních zánětech svědění a suchosti genitálu, zanícených hemoroidech. Lze jej využít jako klyzma při zánětu tlustého střeva.
Užívání: vnitřně se nejčastěji používá formou nálevu. Zevně k sedacím koupelím dámáme hrst natě a přelijeme 1000ml vroucí vody. Na kloktadlo je vhodnější odvar kdy kontryhel povaříme 2-3 minuty.
Kontraindikace: v mírném dávkování lze užívat kontryhel dlouhodobě. Opatrně pouze u endometriózy, kvůli obsahu fytosterolů, které mohou podporovat růst děložní sliznice. Lze užívat v těhotenství i při kojení.