Lípa srdčitá
Latinský název: Tilia cordata Mill.
Čeleď: Slézovité (Malvaceae)
Synonyma: lípa malolistá, tilia parvifolia
Lípa je v našich podmínkách hojně pěstovaná a velmi podobná lípě velkolisté a lípě obecné, která je křížencem lípy srdčité (malolisté a lípy velkolisté). Sbírat je možné všechny tři druhy.
Česká jména: Lipečka, lípa širokolistá, lípa zimní, velkokvětá lípa
Zahraniční názvy: Linden, Common Lime (angličtina), Linde (němčina), Lipa malolista (slovenština), Tilleul commun (francouzština)
Droga: Květ (Flos tiliae), sbíráme celé květenství i s jazykovitým listenem.
Sbíráme na začátku květu. Květ sbíráme ideálně odpoledne mezi 14:00-16:00. Sušíme ve stínu. Nesušíme přímo nad horkým topným tělesem a uměle při vyšších teplotách, vyšší teploty mohou negativně ovlivnit obsahové látky v květu obsažené.
Původ: Lípa je původně evropskou rostlinou. Původně byla hojně rozšířena ve Velké Británii a Skandinávii až po Ural a západní Sibiř. Potkat se s lípou můžeme na Korsice, Řecku, Turecku až po prakticky celou Asii, Severní Ameriku a Austrálii. Vždy byla velmi ceněná v řezbářství a nábytkářství pro své měkké a lehké dřevo, hodně se využívá na výrobu hudebních nástrojů.
Výskyt: Má ráda stinná až polostinná stanoviště, dobře toleruje mírné pásmo a mrazy. Při vysokých teplotách předčasně shazuje listy. Roste až do výšky 900 metrů n.m.
Botanika: Opadavý strom dosahující až 40metrů výšky, koruna košatá až pyramidální. Borka je tenká světle šedá, ze začátku hladká, později podélně rozpukaná. Kmen mívá běžně průměr kolem 1m. Dožívá se 150 let. Listy jsou střídavého postavení, řapíkaté dlouhé 6-8cm, okrouhlé, srdčité, ostře pilovité. Lícní strana je zelená lysá, rubová strana je lysá, v úžlabí žilek chlupatá, barva rubu je modrozelená. Květenství tzv. vijan vyrůstá v úžlabí listu, má velký blanitý jazykovitý listen zelenožluté barvy. Květenství je oboupohlavné vrcholičnaté tvořeno z 5-15 květů. Plodem je kulovitá nažka. Kvete od poloviny června do konce července.
Obsahové látky: Silice s hlavní látkou farnesolem, sliz, glykosid tilirosid, flavonoidy, třísloviny, fytosteroly, organické kyseliny, saponiny, látky podobné tocoferolu.
Vnitřní použití: Používá se jako diaforetikum(potopudné působení), při infekčních a horečnatých onemocněních, Zmírňuje zahlenění dýchacích cest, při bronchitidě a rhinitidě. Má též močopudné působení. Používá se jako spasmolytikum. Reguluje tvorbu žaludečních šťáv. Má žlučopudné působení. Jako gemmoterapeutikum se využívá na uklidnění nervového systému a při úzkostných stavech. Nejčastější užívanou formou je nálev, koupel, tinktura.
Pozor lípa může být značně alergotropní, proto je kontraindikováno užívání formou inhalací.
Pro inhalaci se maximálně využívá list Folium Tilie!
Kontraindikace: Lípa je většinou dobře tolerována jak v pediatrické tak geriatrické populaci. Pozor na inhalace, které jsou kontraindikovány.