Mateřídouška úzkolistá

Název: Mateřídouška úzkolistá

Latinský název: Thymus Serpyllum L.

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Synonyma: tymián divoký, mateřídouška vonná, mateřídouška tymiánová

Česká jména: douška, duše matky, žadovník, mařídouška, mateřinka, babídouška, dymiánek

Zahraniční názvy: Wild Thymus (angličtina), Feldthymian (němčina), Materina dúška (slovenština), Thym serpolet (francouzština)

Droga: sbíraná část je nať (Herba serpylli)

Sbírá se na začátku květu, ideálně v červnu bez dřevnatých částí. Sběr provádíme mezi 12:00-14:00 hodinou. Sušíme na stinném vzdušném místě do 35°C. Moc se neotáčí, aby neopadaly listy.

Původ: Mateřídouška je známá staletí, již staří Egypťané s pomocí mateřídoušky balzamovali těla zesnulých. Pro Římani měla zásadnní vliv na zástavu krvácení, používali ji ve formě sušeného prachu. Rituálně se v ní i vojáci koupali aby získali sílu v boji. Ve Středověku byla používána do kadidel na vykuřování. Dávala se miminkům do kolébky, aby byly silné a rychle rostly. Mateřídouška je rozšířená nejvíce ve Středomoří, ale setkat se s ní můžeme v celé Evropě, Africe, Asii, Americe.

Botanika: mateřídouška je polokeř s plazivou lodyhou na bázi dřevnatou, u země často kořenující, olistěná, zpravidla s koncovým květenstvím. Hlavní kořen je bohatě rozvětvený. Postranní kvetoucí lodyhy jsou tupě čtyřhranné. Listy jsou vstřícné, celokrajné až lehce zoubkaté, eliptické, přisedlé a čárkovité. Květy jsou drobné v lichopřeslenech krátce stopkaté červenofialové barvy. Plod je široce vejčitá tvrdka. Kvete od června do září.

Pěstování: Mateřídouška vyžaduje slunné stanoviště se suchou písčitou až hlinitou na živiny chudou půdu. Půda by měla být spíše neutrální až lehce zásaditá Můžeme se s ní často setkat na suchých trávnících, pasekách, na okraji lesů, na hranici mravenišť.

Obsahové látky: má vysoké množství silic jako např. cynol, thymol, linalol, borneol, karvakrol, terpineol, alfa a beta pinnen. Dále saponiny, třísloviny, minerální látky, hořčinu serpyllin, flavon, kyselinu ursolovou a jiné

Vnitřní užití: Mateřídouška má silné antiseptické, antibakteriální a fungicidní vlastnosti. Velmi dobré působení je při bronchitidě, dušnosti, dezinfekci dolních i horních cest dýchacích. Díky obsahu tříslovin je vhodné podávat nálev při infekčních průjmech. Často se používá při dyspeptických potížích a křečích v žaludku. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Dezinfikuje močové cesty. Uklidňuje menstruční křeče. Používá se při podrážděnosti a neklidu. U mužů se používá na zmírnění potíží při benigní hyperplazii prostaty.

Zevní použití: Dříve se velmi často používala při akutních neuralgiích zejména trigeminu, ve formě obkladu. Dále se užívala na pásový opar. Distorzi kotníku, revmatické bolesti, různé pohmožděniny.

Ve formě kloktadla se používá na dezinfekci dutiny ústní, Mateřídouška je vhodná na inhalace při dýchacích obtížích. Oplach zlepšuje kvalitu vlasů,

Kontraindikace: Předávkování může vyvolat omámemí a podráždění ledvin. Kvůli svému vysokému obsahu silic, se nemá užívat chronicky, aby nedošlo k útlumu působení. V terapeutických dávkách je vhodná pro děti, dospělé, těhotné a kojící ženy.