Plicník lékařský

Latinský název: Pulmonaria officinalis L.

Čeleď: Brutnákovité (Boraginaceae)

Synonyma: pličník, červený klíč, korálky, cicalka, hvězdoš

Zahraniční názvy: Lung Wort (angličtina), Echtes Lungenkraut (němčina), Pľúcnik lekársky (slovenština), Pulmonaire officinale (francoužština)                               

Sbíraná část: kvetoucí nať (Herba pulmonariae), list (Folium pulmonariae)

Plicník se sbírá dvakrát ročně. Nejdříve na začátku květu, kdy sbíráme kvetoucí nať. Po odkvětu sbíráme listy. Sušíme na stinném místě.

Původ: zmínka o plicníku se poprvé vyskytuje až v 18. století, kdy se využívala při kašli a plicních potížích odtud i jeho název. Nyní se s ním můžeme setkat v Evropě, Západní Asii i Severní Americe. Nejčastěji roste v lesích, hájích, ale můžeme se s ní setkat i v zahradách. Má rád vlhkou humózní půdu. Patří mezi ohrožené druhy.

Botanika: vytrvalá bylina, dorůstající až 30cm délky. Z oddenku vyrůstají lodyhy na konci rozděleny ve vidlan. Lodyhy mají plstnatý povrch. Listy jsou lehce ochmířené se světlými skvrnami. Spodní listy bývají stopkaté, Lodyžní listy jsou přisedlé. Květenství je vijan, připomínající petrklíč. Květy jsou  srostlo-plátečné trubkovité pětičetné. Ze začátku květu růžovočervené  později modrofialové barvy. Kvete v dubnu. Plod je lesklá černohnědá tvrdka.

Obsahové látky: třísloviny, saponiny, soli kyseliny křemičité, sliz, allantoin, fytosterin, cerylalkohol, minerální látky, v malém množství pyrolizidinové alkaloidy. Rostlina je poměrně málo farmakologicky prozkoumána.

Účinky: nejčastější využití je u plicních a průduškových obtíží. Zlepšuje vykašlávání hlenu, ochraňuje sliznice dýchacích cest a hojí jejich poškození. Má protizánětlivé působení. Dříve se používal při hemoptýze, a jako podpůrný prostředek při léčbě tuberkulózy. Při popálení či poškození dutiny ústní, jícnu a žaludku např, léčbou, horkými potravinami, nápoji či alkoholem urychluje hojení a zklidňuje popálenou sliznici díky obsahu allantoinu. Má mírný diuretický účinek. Využívá se  při lymfatických onemocněních

Zevně se používá na oplach ran, při krvácejících hemoroidech.

Užívání: obykle se užívá formou odvaru, samostatně maximálně tři týdny. Pokud ji kombinujeme s ostatními bylinami, lze užívání prodloužit až na 6 týdnů. Plicník se nejlépe uplatní ve směsích. Vhodná kombinace je s měsíčkem, řepíkem, podbělem, proskurníkem, tymiánem.

Kontraindikace: díky obsahu alkaloidů nepodávat těhotným a kojícím ženám a malým dětem. Plicník také může ovlivňovat hustotu krve, proto se doporučuje při jeho užívání zvýšit přísun tekutin. Vždy je vhodné po třech týdnech užívání udělat alespoň dvoutýdenní pauzu.