Řepík lékařský

Název: Řepík lékařský

Latinský název: Agrimonia Eupatoria L.

Čeleď: Růžovité (Rosaceae)

Synonyma: Agrimonia officinarum Mill., Agrimonia officinalis Lam., Agrimonia sessilifolia Dumort.

Česká jména: konopěnec, agrimonia, eupatoria, starček, řepíček, útrobník, traňk svaté Kunhuty

Zahraniční názvy: Agrimony (angličtina), Kleiner Odermennig (němčina), Repík lekársky (slovenština), Aigremoine (francouzština), Droga: kvetoucí nať (Herba agrimoniae)

Sbírá se od června do srpna. Sušení probíhá rychle. Nať se suší zavěšená  v kyticích, nebo uměle při teplotě nepřevyšující 40C. Pokud nať není dobře usušena rychle hnědne. Neměla by obsahovat zcela zralé plody.

Původ: Agrimonia byla známá již ve starověkém Egyptě. V antickém Řecku byl řepík zasvěcen bohyni Pallas Athéně. Druhové jméno Eupatoria vychází z řecké pověsti, podle které léčivou moc řepíku objevil král Mithridates Eupator (132-63 p.n.l.). Ve středověku byl řepík symbolem blaha. V lidovém léčitelství se používal k zahánění zlých duchů.

Rozšíření: řepík lékařský je rozšířen v celé Evropě, jihovýchodní Asii a Severní Americe. Je to poměrně běžný druh, setkáme se s ním v podhorských oblastech, nížinách, středomořských oblastech se mu daří obzvlášt dobře. Řepík upřednostňuje slunná suchá stanoviště, sušší louky, pastviny, meze, křoviny, rumiště. Často se cíleně pěstuje.

Botanika: vytrvalá bylina dosahující výšky až 150cm. Oddenek krátký dřevnatějící. Lodyha přímá, ve spodní částí je ochlupacena a olistěna. V prvním roce se tvoří přízemní růžice listů. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, podlouhle vejčité, pilovité. Rubová strana je stříbrošedě chlupatá. Květ má sytě žlutou barvu koruny, veliký kolem 1cm. Uspořádány do klasovitých hroznů. Kališní číška má kolmo odstávající vnější ostny. Kvete od června do srpna. Plod je ostnatá nažka.

Obsahové látky: třísloviny (katechinové a elagové), gallotanin, triterpenové sloučeniny př. Kys. Ursolová. Dále vysoký obsah kyseliny křemičité, silicinamid kys. nikotinové, železo, organické kyseliny, hořčiny, flavonoidy, cholin, menší množství saponinů, flavonová barviva.

Vnitřní použití: droga stimuluje činnost  žlučníku, používá se jako cholagogum. Zvyšuje detoxikaci jater. Zlepšuje metabolismus tuků a cholesterolu. Zlepšuje trávení, řadíme ho mezi stomachika. Snižuje zánětlivé procesy na sliznicích trávicího ústrojí. Tlumí průjmy různého původu. Léčí katar žaludku. Zklidňuje podrážděnou střevní sliznici, Má mírné adstringentní působení. Má diuretické působení. Podporuje činnost sleziny.

Vnější působení: Formou kloktadla při faryngitidě a bolestech hrdla, zánětech dásní. Má hojivé účinky a antiflogistické působení v dutině ústní. Zrychluje regeneraci špatně se hojících ran, bércových vředů. Řepíková mast je vhodná při léčbě flebitidy. 

Kontraindikace: nemá nežádoucí účinky, není toxický. Řadíme ho mezi bezpečné drogy. Řepík mohou používat těhotné a kojící ženy, malé děti. Lze používat dlouhodobě.