Rozrazil lékařský

Název: Rozrazil lékařský

Latinský název: Veronica officinalis L.

Čeleď: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)

Česká jména: přítržník, pršavka, úložník, tržník, veronika, čistec

Zahraniční názvy:  Speedwell (angličtina), Echter Ehrenpreis (němčina), Veronika lekárska (slovenština), Véronique officinale (francouzština)

Původ: V původní Germánii si lidé velice rozrazilu vážily, pro jeho všestranné léčivé účinky. V 16.století byl zařazen mezi oficiální léčivé byliny. Botanik Hieronymus Bock jen poprvé zaznamenává a udává jeho léčivé působení. Hojně ho využívala známá bylinářka Maria Treben. Rozrazil lékařský byl původně rozšířen v západní Asii a v Evropě. Dnes je rozšířená téměř v celé Evropě, Severní Americe, Asii.

Výskyt: Rozrazil lékařský má rád sušší louky, paseky, meze, pastviny, světlé lesy.

Roste u cest, příkopech, v podhůří. Není náročný na živiny, má raději sušší půdu hlinito- písčitou. Rozrazil nemá rád vlhká stanoviště. Často se s ním můžeme setkat u mravenišť. Nemá rád vápenaté půdy.

Droga: kvetoucí nať (Herba veronicae) Sbíráme na začátku rozkvětu. Otrháváme nať pár centimetrů nad zemí. Sušíme ve stínu, ale lze sušit i na slunci. Rozrazil při sušení velice rychle ztrácí svou aromatickou chuť. Při sušení s ním moc nemanipulovat. Důležité je zachovat při sušení zelenou barvu natě.

Uskladňujeme v nádobách chránících rostlinu před vlhkem.

Popis: rozrazil lékařský je vytrvalá bylina dorůstající výšky až 50cm. Rozrazil má válcovitý plazivý oddenek s mnoha větvenými postraními kořeny. Lodyha je poléhavá a vystoupavá lehce chlupatá. Listy jsou tmavě zelené, krátce řapíkaté, vstřícné, jemně chlupaté, podlouhle eliptické. Okraj je jemně pilovitý. Květenství je v klasovitých hroznech a skládá se z 15-35 květů. Květy vyrůstají převážně v paždí listenů. Barva květů se může lišit od bledě modré, bělavé až modrofialové. Kalich je čtyřdílný a koruna se zvonkovitě rozšiřuje. Květy jsou oboupohlavné. Plod je podlouhlá tobolka, přitisknutá k ose hroznu. Tobolka je plná malých plochých semen. Kvete od května do září.

Obsahové látky: glykosid aukubin, verprosid, verminosid, třísloviny, hořčiny, saponiny, pryskyřici, flavonoidní aglykony, vosk, silice, fenolické sloučeniny, kyseliny např.: kávová, gentisová, kumarová, ferulová, sinapová, vitamín C.

Použití: rozrazil má poměrně široké spektrum použití. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Používá se při bronchitidách, chronickém zahlenění, astmatu, usnadňuje expektoraci. Má protizánětlivé a antibakteriální působení. Mírní bolesti hlavy. Využívá se při močových infekcích a zánětech.  Napomáhá rozpadu močových kaménků, čistí krev, zmírňuje artritické a revmatické bolesti. Velmi cenný je v geriatrii. U zažívacích potíží ulevuje při pomalém trávení díky stimulaci produkce pankreatických enzymů. Mírní průjmy, detoxikuje organismus. Má sedativní účinky, lze jen využít samostatně či ve směsi pro zlepšení usínání a zlepšení kvality spánku. Rozrazil se využívá při zhoršené paměti, podporuje kognitivní funkce při mentálním přepracování. Používá se na zlepšení kvality kůže, u chronické formy ekzému, urychluje hojení ran. U léčby ran používám rozrazil přikládáním obkladu, tak vnitřně formou odvaru.

Drogu lze užívat samostatně, tak je vhodná i do směsí. Denně lze vypít 2-4 šálky rozrazilu. Další možností zpracování rozrazilu je tinktura, zevně obklad.

Kontraindikace: nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, rozrazil můžeme užívat delší dobu. Denní dávka by neměla překročit 5 gramů.