Sléz přehlížený
Název: Sléz přehlížený
Latinský název: Malva neglecta Wallr.
Čeleď: Slézovité (Malvaceae)
Synonyma: Malva rotundifolia L.-sléz okrouhlolistý, Althaea vulgaris Ten.
Česká jména: chlebíček, pagáček, syrečky, homolky, tvarůžky, patáčky
Zahraniční názvy: Dwarf Mallow (angličtina), Weg-Malve (němčina), Slez nebadaný (slovenština), Mauve à feuilles rondes (francoužština)
Droga: sbírá se květ, list, tak celá kvetoucí nať (Flos, Folium et Herba malvae)
Sběr listu je nejlepší v červnu před rozkvětem, Květ poté sbíráme od června do srpna nejlépe kolem jedenácté hodiny dopoledne.
Původ: původně se vyskytoval v oblasti Přední a Střední Asie, ze které se rozšířil do Evropy, Severní Afriky, Kanárské ostrovy, Východní Asii, Austrálii, až po Severní Ameriku, kde se ovšem vyskytuje v menší míře.
Botanika: jednoletá bylina s poléhavou až vystoupavou lodyhou, dorůstající výšky 30-40cm. Lodyha se rozrůstá do mnoha stran. Listy jsou dlouze řapíkaté, ledvinité až okrouhle srdčité, nejvýš do jedné třetiny dlanitě pěti až sedmilaločné. List je na líci lysý na rubu jemně chlupatý. Palisty jsou trojúhle vejčité, brvité. Květ je bledě fialový, bělavý až růžový tmavě žilkovaný. Kvete od června do října Velikost květu bývá do 2,5cm. Plod je poltivý rozpadající se na 15 drobných chlupatých tvrdek.
Pěstování: sléz přehlížený je považován jako plevel, který se nejčastěji vyskytuje na rumištích, pastvinách, podél zdí a cest, mezích a světlých křovinách, loukách, Má raději světlejší stanoviště na vlhčích, dusíkatých humózních půdách, které jsou kamenité či hlinité. Je dobrým indikátorem obsahu dusíku v půdě.
Obsahové látky: hlavní účinou látkou jsou slizy, které jsou obsaženy jak v květech tak i v nati, dále obsahuje antokyanová barviva v květech, třísloviny v listech, organické kyseliny, karoten. Semena obsahují množství oleje.
Účinky a použití: Hlavní léčebný účinek vychází z množství slizu, který má blahodárný účinek na sliznice a kůži pro jejich ochranu. Používá se při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, při vředové chorobě střev, při snížené tvorbě slin v dutině ústní, či při zánětu dutiny ústní. Při potížích s močovým měchýřem. Důležité je jeho použití při suchém neproduktivním kašli, zánětu mandlí a hrtanu. Zevně se používá ve formě obkladu při syndromu suchého oka, i doplňující péče při Gougerot-Sjőgren syndromu. Maria Treben jej používala ve formě obkladu při špatně se hojících zlomeninách s výrazným otokem. Lze jej použít při zánětu žil, atopické dermatitidě, kdy tlumí zánět a svědění, regeneruje pokožku. Lze použít jako sedací koupel při suchosti vaginy a leukoree.
Drogu připravujeme ve formě nálevu či macerátu, zevně ve formě obkladu. Slizovité látky nesnesou příliš vysoké teploty, proto preferujeme formu macerátu (drogu přelijeme studenou vodou a necháme louhovat 6-24hodin za občasného míchání, poté ohřejeme na požadovanou teplotu). Pijeme 2-4 šálky denně.
Kontraindikace: žádné, lze bezpečně používat v těhotenství, při kojení i pro malé děti.